قانون جدید جریمه تاخیر

با توجه به وجود تاخیر در تحویل پروژه ها توسط برخی مجریان، قوانین جدیدی جهت جلوگیری از تاخیر در حال آماده سازی است.


لازم به ذکر است این قانون به محض تایید توسط همکاران و ثبت در قوانین سایت پارس‌کدرز، قابل اجرا خواهند بود.
پیشنویس این قانون به شرح زیر است ( ممکن است در مراحل تایید جزئیات تغییر کنند):

حداکثر زمان تاخیر ممکن برای هرپروژه در حال انجام معادل ۳۰% زمان کل مهلت پروژه خواهد بود ( طبیعی است که خریدار می تواند در این مدت مانند روند موجود با ارسال درخواست داوری به پشتیبانی نسبت به لغو گروگذاری اقدام کند) پس از این مدت گزینه ای به امکانات خریدار اضافه خواهد شد که اجازه لغو گروگذاری در هر زمان را به وی می دهد (بدون نیاز به درخواست داوری و …). در زمان مازاد بر مدت تعیین شده جهت انجام کار به ازای هر روز دیرکرد مبلغی مشخص به عنوان جریمه از هزینه کل پروژه کسر خواهد شد به شکلی که در آخرین روز اززمان تاخیر ممکن ۵۰% هزینه پروژه کسر خواهد شد، جریمه دیرکرد روزانه با فرمول زیر محاسبه می شود:

P/(0.6 * T) = S
که در اینجا P کل هزینه پروژه ، T کل زمان پروژه به روز و S جریمه هر روز دیرکرد.

برای پروژه ای که هزینه کل آن ۴۰۰،۰۰۰  تومان  و زمان اجرای آن ۶۰ روز است جریمه به صورت زیر محاسبه می شود.
۴۰۰،۰۰۰ تقسیم بر (۶۰ * ۰٫۶) = ۱۱،۱۱۱٫۱۱۱ تومان یعنی به ازای هر روز دیرکرد بیش از ۱۱ هزار تومان و در صورتی که ۱۸ روز دیر کرد (حداکثر دیرکرد ممکن)  داشته باشد نصف هزینه پروژه، حتی درصورت تحویل کار، معادل ۲۰۰،۰۰۰ تومان به عنوان جریمه کسر می شود.

البته در زمان انجام پروژه مجری و خریدار می توانند بر سر افزایش زمان کار و … توافق کنند و جریمه در صورت دیر کرد از زمان توافق شده اعمال خواهد شد.

لطفا نظرات خود را تا قبل از نهایی شدن این مورد با ما در میان بگذارید.یک نظر برای “قانون جدید جریمه تاخیر

 1. با سلام ابن مورد واقعا مورد نیاز است و اگر راهکارهایی را بتوان پیدا کرد که مجریان فقط بتوانند بر روی تعداد محدودی از کارهای موجود در سایت وقت بگذارند خیلی بهتر می شود چون معمولا مجریان متاسفانه تعهدات اخلاقی در کار را در نظر نمی گیرند و بیش از حد توان خود پروژه قبول می کنند و بیشتر آنها را به درستی انجام نمی دهند. (این امر باعث می شود که مجری بخواهد هرچه سریعتر کار خود را تمام کند)

 2. سلام و عرض ادب خدمت جناب قصر فخری عزیز و دوستان گرامی
  من کاملا با نظر جناب شمیرانی موافق هستم، بنده خودم بعنوان مجری بارها شده که چندین پیشنهاد رو با توجه به حسن نیتم ارسال کردم، بعد از چند وقت عدم پاسخگویی مشتریان به یکباره چندین مشتری اعلام همکاری میکنند و این مورد باعث تداخل در کار میشه، اگر بخش اضافه بشه که بر حسب توان مجری تعداد کارهایی که به اون مجری محول میشه محدود بشه خیلی عالی میشه، در خصوص قانون جریمه هم ایده خیلی خوبی هستش، اینطوری خریداران با اعتماد بیشتر و مجریان با دقت بیشتر به کار ادامه میدن.

 3. به نظرم اگر ترتیبی اتخاذ کنید که علی رغم تاخیر باز هم کارفرما بتونه بر اساس کیفیت کار نهایی این مورد جریمه رو به کل لغو کنه. شاید کارفرما با وجود تاخیر، از حاصل کار رضایت کاملی به دست بیاره و مد نظر داشته باشه که جلوی جریمه رو بگیره. بنابراین انتخاب لغو یا فعال سازی سیستم جریمه رو بر عهده مجری بذارید.

 4. بسیار عالی!!!
  همین تغییرات باعث جذب کردن بیشتر خریداران و مجریان به سایت می شه. همین داشبورد با وجود سادگی، بسیاری از مشکلات را برطرف کرده. یا دعوت از مجری که بنده می خواستم پیشنهادش رو بدم ، لطف کردن زود تر اضافه کردن!

  البته هنوز هم کمبود هایی حس میشه ، مثلاً اگر قسمتی اضافه بشه که بشه در بین مجری ها سرچ کرد ( مثلاً همه ی مجریانی که بیشتر از ۲ پروژه را به اتمام رسانده اند یا همه ی مجریانی که بیش از ۲ فیدبک دارند و رتبه ی آن ها زیر ۵۰ هست و مشابه این موارد) برای خریدار خیلی مفید خواهد بود.

  در ضمن یه لینک هم کمه! اونم مشاهده پروفایل هست که من برای این که ببینم پروفایلم چطور شده باید از لینک های در هم و برهم این طرف و اون طرف برم تا برسم به صفحه پروفایلم :
  http://parscoders.com/profile/coder.php?id=6844

  علاوه بر این موارد ، یه مشکل اساسی هست ، مجریانی که تازه به سایت میان ، به رغم تلاش بسیار برای گرفتن پروژه ، خیلی موفق نیستند. (البته بماند که بنده شانس آووردم روز اول عضویت ۲ تا پروژه گرفتم!!!) ولی اگر از روش سایت freelancer استفاده بشه ، بسیار عالی خواهد بود و افرادی که تا به حال نتونستند پروژه ای رو انجام بدند، به زودی سایت رو ترک نخواهند کرد!الان خیلی مجری ثبت نام کردن ، ولی چند تا مجری فعال داریم؟؟ حالا خودتون برید تو سایتfreelancer ببینید چه سیستم جالبی پیاده کرده! (نمی گم چی کار کرده که کنجکاو بشید خودتون برید نگاه کنید!!!)

  چند قسمت دیگه هم پیشنهاد دارم که نمیگم! D:

  به امید این که هر روز در ایران شاهد پیشرفت های عظیمی مثل پارس کدرز باشیم.
  یا حق/ عباسی نژاد

 5. سلام
  صد در صد موافق این قضیه هستم و باید زوردتر از اینها اعمال می شد باید مبلغی توسط مجری حتی به صورت خسارت به کارفرما داده بشود چون بلا نسبت خیلی از مهندسین و برنامه نویسان گرامی بعضی از مجری ها واقعا اذیت می کنن و با پول و زمان آدم بازی می کنن . همین امروز اقدام کنید یک روز دیرتر = بدتر

 6. با سلام

  خیلی جالبه که فقط همه محکم کاری ها از جانب مجری های در نظر گرفته میشه ، ضمانت تخصص ، جریمه و … حال اگه خریدار در هر مرحله از پروژه هم تغییر و دوباره کاری رو اعمال کنه هیچ شکایتی به هیچ جایی نمی تونه بکنه !!!

  یکی از دلایل اصلی بروز این مشکلات این هست که تایید پروژه بدون بررسی تخصصی اون صورت میگیره ، یعنی پروژه با یک خط توضیح یا توضیحاتی نامفهوم در سایت قرار میگیره ، و پس از تایید و شروع کار تازه خریدار متوجه میشه که چی کار می خواسته بکنه !!!

  فکر کنم کلا حق با خریدار است …

  بدرود

  1. البته این که پروژه با توضیحات مختصر در سایت ثبت می شود درست است، اما دلیلش این است که اگر در یک سمت کار خریداری هست که به قول شما نمیداند چه می خواهد قرار دارد در طرف دیگر مجریانی با تخصص قراردارند که یا با تجربه خود می فهمند خریدار چی می خواهد و یا چنان با وی صحبت می کنند که خریدار متوجه شود چه می خواهد و درخواست خود را اصلاح می نماید.
   اما در مواردی که مجری نمی داند که خریدار چه می خواهد راه چاره ساده است، مجری می تواند پیشنهاد ندهد.
   درمواردی هم که خریدار خلاف نیاز های اولیه توقعاتی دارد مجری می تواند درخواست داوری کند همچنین در مواردی که پس از تحویل کار تایید پروژه صورت نمی پذیرد.

 7. واقعا به این تدبیر میگن قانون حمایت از خریدار. زنده باد!
  دقیقا این باعث افزایش اطمینان مشتریهاتون خواهد شد.
  جواب جناب میزبان رو مدیر محترم دادند، پس وجود امکان ارسال پیام بین مجری و خریدار برای چیه!؟

 8. سلام،

  این مورد در خیلی از قراردادهای نرم افزاری و … هستش و کاملا حق با مشتری هستش که طی زمانی که مجری گفته کار رو تحویل بگیره و به نظر من قانون مناسبی هستش و میتونه مفید باشه.

  البته از اون ور هم هستش ،‌ یکسری از مشتریها کار رو مدام عوض میکنن و واقعا کار آخرش یه چیز دیگه میشه و قطعا زمان بیشتری میگیره. یا اینکه مشتری صرفنظر کنه از کار به هر دلیلی ، آیا زمانی که مجری برای پروژه گزاشته ارزش نداره ؟ یک بار برای من این مشکل پیش اومده و کاری که براش بیش از ۲ هفته زمان گذاشتم و فقط چند روز به اتمامش مونده بود توسط خریدار رد شد و سایت هم من رو مقصر دونست . حالا بماند که سایت از پروژه کنسل شده درصد خودش رو از من مجری ورداشت !

  در مورد محدود کردن تعداد کارهای مجریها به نظر من نسبت به سابقه یا امتیاز اونها باید اعمال بشه چون توان مجری ها فرق میکنه ، در کل من موافق این قانون نیستم.

  در مورد داوری ها هم باید بک فکری بشه ، من نمیدون آقای قصرفخری خودشون تنها داوری پروژه ها رو میکنن یا اینکه کمک هم میگیرن ار بقیه. من توصیه میکنم برای داوری تو پروژه هایی که به هر دلیلی اختلاف پیش اومده توش ار مجریان سایت هم استفاده بشه.

 9. محدود کردن تعداد کارهای همزمان یک مجری اصلا ایده خوبی نیست بلکه برای بالا بردن کیفیت کارشون باید جریمه هاییی برای کارهای کم کیفیت اعمال کرد.این تصمیم خیلی مهمیه که این سایت باید بگیره چون اگه قوانینی که اعمال می کنید هم برای خریدار و هم مجری راضی کننده و منطقی نباشه این سایت ارزش خودشو از دست میده یا خیلی پایی میاد.

 10. سلام
  من هم با این قانون موافقم
  برای غیر فعال کردن جریمه – کارفرما می تواند یک زمان طولانی تر برای تحویل تعیین کند یا زمان فعلی را افزایش دهد.

 11. بنده بیشتر به عنوان کارفرما در سایت ( ۱ بار هم به عنوان مجری ) با محدودیت تعداد پروژه موافق نیستم. به عنوان مثال، کارفرما نیاز به پروژه X دارد و مجری هم که همان پروژه X را آماده از قبل دارد و میتواند یکروزه تحویل دهد، نمیتواند اون درخواست را قبول کند! اینجا به ضرر هر ۲ خواهد بود.

  فکر میکنم جریمه های ذکر شده باعث خواهد شد خود ، مجریان بیشتر دقت کنند.

  1. موافقم با شما

   نباید مجری در مورد انتخاب و پذیرش دارای محدودیت باشد بلکه در صورت افزایش تعداد درخواست ها میتواند خود با توجه به وقت خود انها را زمانبندی کند و آن را اعلام نماید.

   مورد دوم در مورد ضمانت تخصص هست که متاسفانه در صورت لغو و یا رای داوری علیه مجری باشد ضمانت تخصص خود مجری هم با هر مبلغی باشد به عنوان جریمه در نظر گرفته می شود .

   فرض کنید که پروژه ای ۱ میلیون تومانی باشد و ۱۰ درصد ان ۱۰۰هزار تومان ضمانت تخصص مجری گذاشته ولی به هر دلیلی نتوانسته ان را به انجام برساند به نظرم نباید کل مبلغ ضمانت تخصص به عنوان جریمه لحاظ شود چون در این صورت مجری واقعا افسرده می شود چون به جای سود ضرر کرده است.

 12. سلام به همه دوستان مخصوصا آقای مهندس قصر فخری.
  این ایده بسیار عالی بود. همه دوستان در خصوص یافتن مجری پیشنهادهایی دادن پیشنهاد من این است که دوستان تخصص های خود را و نوع پروژه هایی که انجام داده اند معرفی می کنند (به عنوان مثال من طراحی بانک اطلاعاتی و تحلیل پروژه آقای ایکس حسابداری آقای وای طراحی وب و…) مشتری که پروژه را تعیین می کند مجریانی را سایت به او معرفی کند

 13. سلام خدمت همه دوستان
  طرح واقعا خوبی هست که کارفرما ضربه نخوره . البته درسته بعضی وقتها مشتری ها اذیت می کنن و مجری ضربه می خوره اما نسبت آسیب کافرما در مقابل مجری ۱/۱۰ هست و این اعتقاد هم باید همیشه مطرح باشه که همیشه حق با مشتری هست .

  امیدوارم تحت بستری مناسب سریعا این قضیه فعال بشه و مثل تصمیات مملکت موکول نشه به ماهها یا سالها بعد و فقط اسمی ازش بمونه و نکته بعدی اینکه با وجود اینکه آقای قصر فخری اعتقاد دارن که ما ۱۵ درصد کارمزد میگیریم که خرج سایت کنیم و اینکه مجری های جدید پیدا کنیم ولی کاملا بارز هست که مجری های و مهندسین عزیز خیلی کم هستند و واقعا محدود هستن و آقای قصر فخری باید یه سال بخوره نون و تره تا بعدا ۱۰ سال بخوره نون و کره و بهتره تبلیغات گسترده تری برای سایت بکنه . ایشون فقط به صورت محدود در هفته نامه عصر ارتباط تبلیغشون رو دیدم و عملا بودجه تبلیغاتی آنچنانی صرف نمی کنه و مطمئن موفقیت لازم با این شرایط فعلی کسب نخواهد شد . بهتره فکر اساسی هم بابت این قضیه شود

 14. با این قانون جریمه موافقم
  بنظرم درسته
  اما ۲ تا مشکل اساسی هست که خیلی اذیت می کنه
  یکی وجود نداشتن لینکپروفایل که دوستمون فرمدن
  و اینکه وقتی پیام جدیدی ارسال میشه هیچ هشداری چراغی وجود نداره که معلوم بشه پیام جدید اومده حتما باید وارد داشبورد شد و نگاه کرد که پیام جدید اومده
  که این قسمت لیست آخرین پیامها هم یک مشکل بزرگ داره و اون این هست که رنگ پیام های خوانده شده و نشده خیلی شبیه به هم هست
  که واقعا آزار دهندشت
  البته من یه راه حلی برای این تشابه رنگ کردم
  کافیه اول افزونه Greasemonkey رو برای فایرفاکس دانلود و نصب کنید
  سپس به صفحه زیر مراجعه کرده و بر روی install کلیک کنید
  http://userscripts.org/scripts/show/96540
  حالا دیگه رنگ نامه های خوانده شده و خوانده نشده یکی نیست

 15. خوبه. ولی بنظرم بد نیست که یک قانون هم برای حق الزحمه سایت و مجری تعیین بشه. مثلا پروژه ای که ۳ میلیون پولش هست پورسانت سایت میشه ۷۵۰ هزار تومن. برای پروژه های بالای ۵۰۰ تومن. اینو میگن یکی به میخ یکی به نعل!
  یا مثلا همین پورسانت اضافه رو بریزن تو حساب مجری هایی که حداقل ۱ پروژه انجام دادن(برای تشویق و حمایت و افزایش تراکم کاری سایت)

 16. به نظر من یک مشکل دیگری در سایت وجود دارد و آن این است که فرضا برخی خریداران از همین بهش داوری سوء استفاده می کنند و پروژه رو به همراه سورس کامل دریافت می کنند و علی رغم اینکه پروژه و نرم افزار درست کار می کنند اقدام به بهانه تراشی های بی مورد می کنند مثلا توضیحات ان چیزی نیست که من میخواستم و یا پروژه آن چیزی نیست که من میخواهم و متاسفانه داوری سایت هم به نفع خریدار رای می دهد و اصلا وقت مجری رو در اکثر موارد در نظر نمی گیرد.

  لطفا به این مورد نیز رسیدگی فرمایید که تنها حق با مشتری نیست و مجریان نیز از حق و حقوقی در سایت برخوردار هستند و با این چنین خریدارانی برخورد شود از قبیل مسدود کردن حساب کاربری و یا جریمه و ….

  مورد بعدی در مورد امتیازاتی است که سایت خودش به مجریان اعمال می کند فرض کنید پروژه در داوری لغو گروگذاری شده به هر دلیلی سایت هم با دادن امتیاز باعث افت امتیاز مجریان می شود که این امر به نظرم غیر منطقی است و سایت نباید اعمال نظر کند.

  با سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *